T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Saruhanlı Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Saruhanlı Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ziyaretçilerin Uyması Gereken Kurallar

Güncelleme Tarihi: 28/06/2019

HASTA ZİYARETÇİ KURALLARI

Hastanız bizim misafirimiz olup, hastanemizde tedavi olmak amacıyla yatmaktadır.Bu nedenle belirtilen kurallara uymanız hastanız açısından önem taşımaktadır.

  1. Ziyaretçi kabul etmeyen servislere girmek için ısrar etmemek,
  2. Hastanemizde hasta ziyareti hekimlerin vizit saatleri (08:30-09:00 ve 16:00-17:00) ve hastaların yemek saatleri (12:00-13:00 ile 18:00-18:30) dışında gün boyunca yapılabilmektedir.
  3. Hasta ziyaretlerine çocukların getirilmemelidir.
  4. Hastaya dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmemesi rica olunur.
  5. Ziyaret saatinin 1 saat olması hastanın yanında 1 saat kalınabilir şeklinde düşünülmemeli, mümkün olduğunca hasta ziyaretleri kısa tutulmalıdır.
  6. Ziyarete gelirken hastaya kitap, dergi, hijyenik bakım ürünleri dışında zarar verebilecek şeyler getirilmemesi rica olunur.
  7. Diğer hastaların rahatsız olması veya tedavilerinin yapılması gerekli olduğunda personele zorluk çıkarılmadan odanın boşaltılması gerekmektedir.
  8. Kadın Hastalıkları servisine ziyaret saatleri dışında erkek ziyaretçi gelmesi yasaktır.
  9. Doğum salonuna erkek ziyaretçi giremez

YOĞUN BAKIM ZİYARETÇİ GİRİŞ ÇIKIŞ KURALLARI
1-Yoğun bakım ünitelerinde hastaları  enfeksiyon dan  korumak için, yoğun bakım doktoru/hemşiresinin izniyle gün içinde saat 13.00 da başlayıp 30 dk süre ile ve en fazla iki kişinin ziyaret etmesine izin verilir.
2-Yoğun bakım sorumlusu, hemşiresi ya da doktoru yoğun bakım şartlarına göre ziyaret saatini değiştirebilir ya da iptal edebilir.
3-Yoğun bakım ünitelerinde refakatçi uygulaması yoktur.
4-Yoğun bakım ünitelerine 0-12 yaş arası küçük çocukların ziyareti kesinlikle yasaktır.
5-Yoğun bakımlar özel birimler olduğundan dolayı hastaların sağlığı için, kontrolsüz hasta ziyareti yapılmamalıdır.
6-Yoğun bakım ünitelerine çiçek, yiyecek ve içecek kabul edilmemektedir.
7-Solunum yolu enfeksiyon bulgusu olan (öksürük, hapşırık, burun akıntısı vb) ziyaretçiler içeriye girmemelidirler.
8-Ziyaretçiler ziyaret öncesi temiz galoş ve maske takmalı ,ellerini yıkamalı veya el antiseptiği ile ovmalıdır.
9-Ziyaret sonunda kirli galoş çıkartılıp kirli galoş kutusuna atılmalıdır. Eller yıkanmalı veya el antiseptiği ile ovulmalıdır.
10-Ziyaret sırasında hasta yataklarına oturulmamalı ve hastaya dokunulmamalıdır.
11-Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşulmamalı, hasta cep telefonuyla görüştürülmemeli, hastanın ve yoğun bakımın görüntüleri alınmamalıdır.
12- Yoğun bakım ünitelerinde hasta yakınının bilgilendirilmesi; hastanın ilk kabulünde ve gerektikçe, hastanın genel durumunu ve tedavi sürecini kapsayacak şekilde doktor tarafından yapılır ve hastaların hukuki yakını olmayan (arkadaş, komşu vb) kişilere bilgi verilmez.
13- Hasta yakınlarının hastanede sürekli beklemelerine gerek yoktur. Acil durumlarda telefon ile hasta yakınlarına ulaşılır.
14- Bilgilendirme saati dışında bilgi almak isteyen hasta yakınlarının, doktorların bilgilendirme için müsait olana kadar beklemesi gerekir.
15- Gece nöbette olağan dışı bir durum gerçekleştiğinde hasta yakınlarına telefon ile nöbetçi doktor tarafından bilgi verilir. Hastanemizin güvenliği kamera sistemiyle 24 saat izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Lütfen memnuniyet, öneri ve şikâyetlerinizi formlarımıza yazarak, memnuniyet, öneri ve şikâyet kutularımıza bırakınız.

                                             

                                          TEŞEKKÜRLER…