T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Saruhanlı Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Saruhanlı Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

AKILCI İLAÇ POLİKLİNİĞİ AÇILDI

Güncelleme Tarihi: 08/11/2018

SARUHANLI DEVLET HASTANESİ'NDE “AKILCI İLAÇ POLİKLİNİĞİ” AÇILDI
Manisa Saruhanlı Devlet Hastanesi’nde hastalara yapılan hizmetin kalitesini artırmak için sürekli yenilikler yapılıyor.
Saruhanlı Devlet Hastanesi’nde, kronik hastalığı olan ve birçok ilacı bir arada kullanması gereken hastaların tedaviye uyumunu artırmak ve istenilen tedavi hedefine ulaşabilmesi amacıyla “Akılcı İlaç Polikliniği” hizmete açıldı. Hastalar “İlacı nasıl saklamalıyım, ilacımı nasıl kullanmalıyım, İstenmeyen bir etkiyle karşılaşırsam ne yapmalıyım, ilaçları kullanırken nelere dikkat etmeliyim, kullandığım veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçları ne yapmalıyım?” sorularını yöneltip cevaplarını alabiliyor. 
Eczacı Esin Pırnal koordinatörlüğünde açılan poliklinik, aynı anda birden fazla ilaç kullanmak zorunda olan hastalara, ilaçları arasındaki etkileşmeler, ilaçların yan etkileri, endikasyon ve kontrendikasyonları gibi bilgiler veriyor. Ayrıca sağlık personellerine de ilaç kullanımı sırasında karşılaştıkları sıkıntılarda yardımcı oluyorlar. Eczacı Esin Pırnal vatandaşlar yanlış ilaç kullanımına bağlı çeşitli boyutlarda sorunlar yaşanabildiğine işaret etti.
"Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur" diyen Pırnal, şöyle konuştu:
"Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, bazı ilaçlara karşı ciddi direnç gelişmesine, ilaç etkileşmelerine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına neden olur. Türkiye'de yaklaşık 13 milyon diyabet ve hipertansiyon hastası bulunmaktadır. Bu hastaların yüzde 60'ının kronik böbrek yetmezliği riski altına olduğu düşünülürse Akılcı İlaç Polikliniği uygulamasının önemi ortaya çıkmaktadır. Burada amaç, yanlış ilaç kullanımının önüne geçmek." dedi.
Saruhanlı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. M.Salim Babuş ise, akılcı ilaç kullanımının Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilen çok önemli bir program olduğunu vurgulayarak, " Akılcı ilaç kullanımı, ilaçların gerekli durumlarda, gerekli sürede ve uygun dozda uygulanmasını içeriyor. Oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm bu uygulamaya hastanemize ve hastalarımıza hayırlı olsun." diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Esin Pırnal dahil, oturan insanlar ve iç mekan