Haberler

Yeşilay Haftası

Ülkemizde Mart ayının ilk haftası ‘’Yeşilay Haftası’’ olarak kutlanmaktadır. Yeşilay’ın 97.kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Saruhanlı’ da kamuoyunun bağımlılıklara karşı farkındalığını artırmak için ‘’bir sözle başlar her şey’’ sloganıyla hastanemizde bir etkinlik düzenledik.
Saruhanlı Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı A. Zeynep TAŞKIN Hastanemizin bugüne kadar toplumla ve gençlikle kucaklaşmayı, onları her türlü zararlı alışkanlıklardan ve bağımlılıktan korumayı ve kurtarmayı hedefleyen bir kurum olduklarını ve bununla ilgili Dahiliye polikliniğinde hastalara yardımcı olabileceklerini, her yıl 1-7 Mart’ta Yeşilay Haftası kapsamında halkımızın bağımlılık konusunda bilinç düzeyini artırmak için eğitimler planladıklarını ve yatan hastalara bağımlılık önleme konusunda eğitimler verdiklerini belirtti.
Saruhanlı Devlet Hastanesi Başhekimi Ali Osman ÇAĞLAYAN ise etkinlik sonrası yaptığı açıklamada “Günümüzde madde bağımlılığı tüm dünyada hızla çoğalan büyük bir sorun haline gelmiştir. Bireylerin, özellikle de çocuk ve gençlerimizin, kötü alışkanlıklardan uzak durması, sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturmak için oldukça önemlidir. Çünkü sağlıksız nesil ve toplumların, hiçbir alanda başarılı olmaları mümkün değildir. İnsanların uzun ömürlü olmaları bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olmalarına bağlıdır.
Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar aile bağlarımızı zayıflatmakta, sevgiyi yok etmekte, manevi değerlerimizden insanları uzaklaştırmaktadır. Zararları açıkça bilinmesine rağmen yapılan araştırmalar tüm dünyada zararlı madde kullanan insanların sayısının her geçen gün arttığını göstermektedir. Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda, çocuklar ve gençlerimiz başta olmak üzere, toplumumuzdaki tüm bireylerimizin bu zararlı maddelere ulaşmasını önlemek ve bu bağımlılık yapan maddelerin zararlı etkilerini başta çocuklarımız olmak üzere tüm topluma anlatmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.
“Bir söz ile başlar her şey, sağlıklı bir yaşam için sen de söz ver” sloganı ile birlikte Yeşilay’ı desteklemeye davet ediyorum.

Haber Listesine Geri Dön