Haberler

Saruhanlı Devlet Hastanesine

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNİCEF tarafından yürütülen program kapsamında, başarılı uygulamalarından dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından Saruhanlı Devlet Hastanesine "Bebek Dostu Hastane" ünvanı verildi.

Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay burada yaptığı açıklamada,  Saruhanlı Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı´nın belirlediği Bebek Dostu Hastanenin kriterlerini sağlayarak bebek dostu hastane olduğunu, Bakanlık tarafından hazırlanmış olan Bebek Dostu Hastane plaketini hastane yetkililerine takdim etmek için geldiklerini söyledi. 

Ülkemizde ve bütün dünyada anne ve bebek ölümleri sağlık göstergelerinin en önemli göstergesi olduğunu ifade eden Dr. Tay, şunları kaydetti; İlimizde yaptığımız birçok çalışmalarla bebek ölüm oranlarını geçtiğimiz yıl 7.2´ye indirdik. Şuan ki oranımız da 6.9 seviyelerinde. Bu Türkiye ortalamalarının oldukça altında ama bizim hedefimiz binde 5´in altına indirmek. Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor. Burada da bütün Saruhanlı Devlet Hastanesi yönetimine, personeline bu konuda ki destek ve katkıları için ve hastaneyi bakanlığın belirlediği uygun kriterlere getirerek bebek dostu hastane haline getirmeleri nedeniyle  ve ayrıca bebek beslenmesine ve anne sütüne verdikleri önem için teşekkür ediyorum. Saruhanlı halkı için hayırlı olmasını diliyorum." 

"Bebek Dostu Hastane" plaketini Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay´dan alan  Hastanemiz Başhekimi Dr. Habil Yücel ise, "Bebek dostu hastane kriterlerine uygunluk çalışmaları hastanede 2012 yılında başladığını belirterek, “2014 yılında Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde Sağlık Bakanlığı, UNİCEF ve WHO´nun kriterlerini yerine getirdiğimiz için bebek dostu hastane seçildik. Amacımız emzirmenin önemini vurgulamak, sürdürmek ve korumaktır.” Dedi.

Haber Listesine Geri Dön