Röntgen

      * M.Taner KALKIM(Radyoloji Sorumlu Hekimi)

 

*Çoşkun TÜYEN
*Derya NOHUTÇU
*Fehmi ÖZFELEK
*Gülşah USLU
*Kübra ÖZCAN
*Nuray YILMAZ KOÇ
*Sevim ÖKMEN
*Süleyman AVCU

 

 

*USG çekimi  randevu verilmeden  aynı gün içinde çekilir ve sonucu hemen hekimine HBYS üzerinden gönderilir.

*Röntgen Biriminde Röntgen grafileri randevu verilmeden  aynı gün içinde Dijital Röntgen ile çekilir ve sonucu hemen hekimine HBYS üzerinden gönderilir.

*Diş röntgen sonuçları randevu verilmeden hemen çekilir ve 5 dk. içinde hastaya verilir ve hekimine gönderilir.

DİJİTAL RÖNTGEN NEDİR?

Digital Röntgen ilk görüntüleme yöntemidir. Tüm kemik yapılar ve akciğer için yapılır. Bazı kontrast maddeler kullanılarak, böbrek fonksiyonları ve idrar yollarının görüntülenmesinde, yemek borusu, mide, ince ve kalın barsak gibi tüm sindirim sistemlerinin görüntülenmesinde de kullanılabilmektedir. Çekimin ön hazırlığı için, çekimin yapılacağı bölgeye göre takılar, gözlük ve diğer metal objeler çıkarılmalıdır. Akciğer ve kemik yapıların çekimi için ön hazırlığa gerek yoktur. Bu ön hazırlıklar röntgenin sonucunu doğru alabilmek açısından yapılır.

ULTRASON NEDİR?

Ultrason ya da ultrasonografi modern tıbbın vazgeçemediği görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Ultrasonun insan vücudunun içinde olup bitenleri anlamaya yarayan diğer görüntüleme yöntemlerden en önemli farkı bu amaca ulaşmak için X- ışınlarını kullanmaması yani radyasyon içermemesi, bunun yerine insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgalarından yararlanmasıdır. Bir başka olumlu özelliği de elde edilen görüntünün gerçek zamanlı olması yani işlem yapıldığı sırada görüntünün monitör ekranında izlenebilmesidir.

40 yıldan fazla zamandır tıp alanında kullanılan ultrason günümüzde kadın doğum pratiğinde rutin uygulamaya girmiş, jinekolojik muayene ve gebelik takiplerinin olmazsa olmaz bileşeni haline gelmiştir.